Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

Kwiaty dla
słowackich pisarek

Seria powstała ku czci czołowych słowackich
pisarek, a zainspirowana została
nieprzemijalnością dzieł sztuki, które
napisały i z których do dziś czerpią
kolejne pokolenia. Niech również te
niewiędnące kwiaty przypominają o ich
nieskończonej wielkości i wieczności.


Im jest człowiek starszy, tym bardziej rozumie rzeczy, których nigdy nie był w stanie zrozumieć jako dziecko. Musisz dojrzeć, aby zrozumieć niektóre dzieła, pomysły lub postępowanie innych osób. Jednak w wieku dorosłym niestety nie mamy czasu wracać do tego, czego nauczyliśmy się w dzieciństwie w szkołach. Każdy dzień mija w mgnieniu oka, wszystkie dni są do siebie podobne i często nie mamy czasu zatrzymać się i poświęcić chwili głębokim myślom, które mogłyby nas ukształtować. Kiedy czytasz w wieku dorosłym biografie wielu pisarek, których nazwiska i prace musiałaś pamiętać jako dziecko, nagle dowiadujesz się czegoś, nagle rozumiesz. Nagle dostrzegasz przebłyski entuzjazmu swojego nauczyciela, który z pasją cytował fragmenty powieści. Nagle to rozumiesz i wiesz, że jeśli nauczyciel lub nauczycielka kocha swoją pracę, to będzie w stanie nauczyć dzieci wczuwania się w świat dorosłych. Nie muszą one go od razu zrozumieć, wystarczy, że będą potrafiły się w ten świat dorosłych wczuć. Ponieważ im szybciej nauczymy się być empatyczni, tym szybciej będziemy mniej samolubni. A opowiadania to najlepszy sposób na współodczuwanie z innymi ludźmi. Im lepiej napisane jest opowiadanie, tym więcej ludzi odczuje jego wpływ. A im lepszy nauczyciel w szkole, który wzbudzi w nas pasję, tym szybciej te opowiedania do nas docierają.

Dlatego poczuliśmy potrzebę stworzenia biżuterii, która uczciłaby twórców tych opowiadań, a jednocześnie osoby, które będą ją nosić. Ponieważ im bardziej rozwijamy się jako społeczeństwo, tym ważniejsi będą ludzie, którzy motywują nas i wzbogacają naszą wiedzę w najmłodszym wieku.

Stworzyliśmy 3 małe serie poświęcone naszym słynnym pisarkom, przestudiowaliśmy wzory strojów ludowych z ich rodzinnych wiosek i musieliśmy je sfotografować, oczywiście na 3 wspaniałych nauczycielkach, które nam poleciliście.Terézia Vansová

Zvolenská Slatina


"Pisanie wymaga dużo wyobraźni, czasu, dobrego długopisu, papieru i przynajmniej odrobiny czytelnego pisania." Z humorem zauważyła autorka krótkich proz i obszernych powieści, a nawet pierwszej powieści kobiecej w literaturze słowackiej” – Terézia Vansowa

Biżuteria „Kwiaty dla Terézii Vansowej” inspirowana jest wzorem ze stroju ludowego z jej rodzinnej wsi - Zvolenská Slatina.

Sfotografowaliśmy serię biżuterii na nauczycielce Šárce, którą nam poleciliście.

“Šárka Šicková to osoba, która dużo czasu poświęca dzieciom poza godzinami swojej pracy. Uczy 5 klasę w szkole podstawowej w Trenczynie. Jest miła, ofiarna, uśmiechnięta, zabawna i uzdolniona, w czasie wolnym uczy dzieci kreatywnej aktywności, więc wierzę, że pod jej opieką wyrośnie nam nawet nowy jubiler. Udziela się także jako wolontariusz, gotuje i rozdaje jedzenie bezdomnym. Jest właściwym wzorem do naśladowania dla przyszłych pokoleń i ma najpiękniejszy uśmiech do prezentowania Państwa biżuterii.”

Božena Slančíková-Timrava

Polichno


“Viera nie wyszła za mąż, przyszła i miłość, o którą prosiła. Miłość ta była potężna jak burza, silna jak przypływ, niszczycielska jak ogień. Z policzków zabrała jej różowy kolor, gładkość czoła, młodość sylwetki - bo była niegodna. Wichura ucichła, burza ustała, ogień zgasł, a teraz Viera pisze bajki i - służy narodowi.” W opowiadaniu autobiograficznym Wszystko dla narodu Božena Slančíková-Timrawa występuje jako Viera.

Biżuteria „Kwiaty dla Bożeny Slančíkowej-Timrawy” inspirowana jest wzorem ze stroju ludowego z jej rodzinnej wsi Polichno.

Sfotografowaliśmy serię biżuterii na nauczycielce Lucii, którą nam poleciliście.

Lucia Bašistová - Szkoła Podstawowa im. Dostojevskiego w Popradzie. Traktuje wszystkich z miłością, jakby byli jej dziećmi. Stale nad sobą pracuje, uczęszcza na kursy, tworzy narzędzia dla dzieci, stara się je zmotywować do miłości do wiedzy, a nie wkuwania na pamięć. Nie tworzy podziałów, zawsze szuka w dziecku to, co najlepsze i wspiera je, aby mogło się rozwijać i doskonalić w tym, co robi najlepiej. Dzieci ją uwielbiają i ciągle tworzą dla niej coś z serca ”.

Ľudmila Podjavorinská

Bzince pod Javorinou


"Skromny uśmiech to najpiękniejsza ozdoba ludzkiej twarzy.” pisarka Ľudmila Podjavorinská

My, skromny uśmiech uzupełnimy piękną biżuterią „Kwiaty dla Ľudmily Podjavorinskiej” inspirowaną strojem ludowym z jej rodzinnej wsi Bzince pod Javorinou.

Sfotografowaliśmy serię biżuterii na nauczycielkie Lucii, którą wy nam poleciliście.

"Pani nauczycielka Mária Pavlovičová. Niesamowity człowiek, ręce pełne miłości, uczy dzieci kultury ludowej poprzez obyczaje, muzykę, grę na akordeonie, szyje dla dzieci stroje ludowe, uczy ich tańców. Piecze ciasta, jest ich drugą mamą podczas gdy ich własne są w pracy, a dzieci w szkole. Pani nauczycielka Mária Pavlovičová jest niesamowita, uczy nasze dzieci od 4 lat i będziemy bardzo nieszczęśliwe, gdy nie będzie ich już uczyła w przyszłym roku. Jest świetna, bardzo interesuje się dziećmi i uczy ich daleko poza obowiązkową edukację. Zasługuje na wszystkie nagrody.”